Výber z výskumu Marsu: November 2022

Pravidelné mesačné zhrnutie noviniek z výskumu planéty Mars za november 2022.

Tip:

[EN] Switch to the English version here: Mars Exploration Digest: Issue November 2022

NASA sa pripravuje na ukončenie misie sondy InSight

Blíži sa deň, keď sa pristávací modul NASA Mars InSight odmlčí a ukončí svoju historickú misiu s cieľom odhaliť tajomstvá vnútra červenej planéty. Produkcia elektrickej energie sondy pomocou solárnych panelov naďalej klesá. Dôvodom je vetrom naviaty prach na jej solárnych paneloch. Vrstva naviateho prachu sa neustále zväčšuje a zákonite tým rapídne klesá ich výkonnosť. Tím misie sondy InSight podniol kroky, aby sonda mohla pracovať čo najdlhšie s omentálne zostávajúcim výkonom. Je však vysoko pravdepodobné, že odmlčanie sondy príde v priebehu najbližších týždňov a tým aj koniec aktívnej misie sondy InSight.

Sonda InSight na povrchu Marsu. Solárne panely má ešte čisté. Tento snímok bol získaný pomocou robotického ramena sondy na začiatku jej misie. Kredit obrázka: NASA/JPL-Caltech.

Všimnite si solárne panely sondy InSight a taktiež samotnú sondu na tejto fotografii. Solárne panely a aj sonda je úplne pokrytá prachom – čiastočkami drobného regolitu (pôdy na Marse), ktoré navial vietor. Kredit obrázka: NASA/JPL-Caltech.

Najdôležitejším z posledných krokov misie InSight je ukladanie údajov a ich sprístupnenie výskumníkom z celého sveta. Údaje pristávacieho modulu priniesli podrobnosti o vnútorných vrstvách Marsu, jeho tekutom jadre, prekvapivo premenlivých zvyškoch pod povrchom jeho väčšinou zaniknutého magnetického poľa, počasí v tejto časti Marsu a mnohých zaznamenaných otrasoch, tzv. “marsotraseniach”.

Sonda InSight detekovala dopad meteoroidu na povrch Marsu

Sonda NASA – InSight zaznamenala ešte 24. decembra 2021 marsotrasenie s magnitúdou 4. Samotní vedci až neskôr zistili príčinu tohto marsotrasenia: zásah meteoroidu, ktorý sa odhaduje ako jeden z najväčších pozorovaných na Marse, odkedy NASA začala skúmať vesmír. Meteoroid navyše svojím dopadom vyvrhol kusy ľadu o veľkosti balvanov, ktoré sa nachádzali oveľa bližšie k marťanskému rovníku ako bol detekovaný podpovrchový ľad kedykoľvek predtým.

Oblasť, kde bol identifikovaný dopad meteoroidu v oblasti Amazonis Planitia na Marse. Snímky pomocou kamery Context Camera na palube orbitálnej sondy MRO. Kredit obrázka: NASA/JPL-Caltech; MSSS.

Dôkazom, že marsotrasenie bolo výsledkom dopadu meteoroidu, bola nakoniec aj podrobná analýza detailných snímkov miesta, kde bol impakt identifikovaný. Tieto snímky boli získané kamerou Context Camera a následne bolo toto miesto zosnímané kamerou HiRISE orbitálnej sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter, NASA).

Na snímku z kamery HiRISE sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) vidíme veľké kusy balvanov, ktoré sú v podstate kusmi ľadu. Samotný kráter vznikol 24.12.2021 dopadom meteoroidu v oblasti Amazonis Planitia na Marse. Kredit obrázka: NASA/JPL-Caltech.

Perseverance skúma fascinujúce podložie bývalej rieky

Sonda Perseverance začala skúmať oblasť, ktorú vedecký tím misie nazýva “Yori Pass“. Táto lokalita sa nachádza blízko základne starej delty rieky, ktorá ústila do krátera Jezero. Snaha preskúmať podrobne túto lokalitu trvá už niekoľko mesiacov, odkedy bol v tejto lokalite identifikovaný pieskovec zložený z jemných zŕn, ktoré boli na toto miesto prinesené vodou. Následné usadzovanie jednotlivých vrstiev spôsobilo vznik tohto zaujímavého kamenného podložia z pieskovca.

Perseverance postupne zbiera vzorky, ktoré sú jedným z najdôležitejších faktorov spolupráce NASA a ESA v budúcom pokračovaní výskumu Marsu a to v projekte doručenia vzoriek z Marsu na Zem (Mars Sample Return). Animáciu návrhu tejto misie si môžte pozrieť v oficiálnom videu nižšie.

Presnú polohu sondy/rovera Perseverance misie Mars 2020 si môžte pozrieť na interaktívnej mape:

Vývoj misie pre doručenie vzoriek z Marsu na Zem

V súčasnosti už aktívne prebieha samotný vývoj a testovanie návratového zariadenia z Marsu na Zem (misia Mars Sample Return). Pôjde o systém pre doručenie vzoriek z Marsu. Jedným z kľúčových komponentov tohto systému je samotný štít pre vstup do atmosféry Zeme a samozrejme aj vonkajšia ochrana samotného systému, ktorý bude počas návratu vystavený mnohým extrémom.

Jedným z týchto extrémov sú mikrometeority, s ktorými môže tento systém s veľkou pravdepodobnosťou prísť do kontaktu v priebehu pohybu po medziplanetárnej trajektórii smerom k Zemi. Testy týchto častí systému už prebiehajú v rámci sekcie NASA Goddard Space Flight Center v testovacom zariadení NASA White Sands v lokalite Las Cruces v Novom Mexiku (USA).

Zaujímavé video z testovacieho zariadenia a samotných testov si môžte pozrieť nižšie.

Sonda Curiosity dosiahla dlho očakávanú “slanú” lokalitu

Počas dlhej cesty cez úzky, pieskom lemovaný priesmyk, sonda Curiosity nedávno dorazila do miesta s výskytom sulfátov v oblasti pohoria Mount Sharp. Ide o lokalitu bohatú na slané minerály.

Vedci predpokladajú, že pred miliardami rokov, potoky a jazerá zanechali minerály, keď voda postupne vyschla. Za predpokladu správnosti tejto hypotézy, nám tieto minerály môžu ponúknuť zaujímavé stopy a možno aj odpovede na otázky, ako a prečo sa klíma Marsu zmenila z tej, ktorá bola veľmi podobná klíme na Zemi – na súčasnú a prečo teda Mars v súčasnosti pokrýva v podstate globálna zamrznutá púšť.

Minerály boli zaznamenané sondou NASA Mars Reconnaissance Orbiter roky pred pristátím Curiosity (2012), takže sme dlho čakali, kým uvidíme tento typ terénu na Marse úplne zblízka. Čoskoro po príchode na toto miesto sonda Curiosity objavila veľmi rozmanitú škálu typov hornín a známok dávneho výskytu vody. Sú tu stopy minerálov, ako síran horečnatý, síran vápenatý a chlorid sodný.

Pohľad Curiosity na pieskové hrebene a vrch s názvom “Bolívar“, pomocou kamery Mastcam, 23. augusta 2022, Sol 3572. Kredit obrázka: NASA/JPL-Caltech; MSSS.

 

Ďalšie vydanie mesačníka “Mars Exploration Digest” a jeho slovenskú verziu “Výber z výskumu Marsu” nájdete na mojich stránkach www.jozefkozar.com začiatom roka 2023 v mesiaci január. Prajem vám všetkým pohodový zbytok roka 2022 a pekné sviatky priatelia.

Dr. Jozef Kozár

Tip:

[EN] Switch to the English version here: Mars Exploration Digest: Issue November 2022

 

Toto vydanie v PDF formáte si môžte zadarmo stiahnuť tu:

November 2022

FREE DOWNLOAD

Send download link to:

I confirm that I have read and agree to the Privacy Policy

 

Tento článok nájdete aj na SME.sk

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

I am sorry that this post was not useful for you!

Let me improve this post!

Tell me how I can improve this post?

Cite this text:
Jozef Kozár, PhD (July 15, 2024) Výber z výskumu Marsu: November 2022. Retrieved from https://www.jozefkozar.com/lab/2022/12/04/vyber-z-vyskumu-marsu-november-2022/.
"Výber z výskumu Marsu: November 2022." Jozef Kozár, PhD - July 15, 2024, https://www.jozefkozar.com/lab/2022/12/04/vyber-z-vyskumu-marsu-november-2022/
Jozef Kozár, PhD December 4, 2022 Výber z výskumu Marsu: November 2022., viewed July 15, 2024,<https://www.jozefkozar.com/lab/2022/12/04/vyber-z-vyskumu-marsu-november-2022/>
Jozef Kozár, PhD - Výber z výskumu Marsu: November 2022. [Internet]. [Accessed July 15, 2024]. Available from: https://www.jozefkozar.com/lab/2022/12/04/vyber-z-vyskumu-marsu-november-2022/
"Výber z výskumu Marsu: November 2022." Jozef Kozár, PhD - Accessed July 15, 2024. https://www.jozefkozar.com/lab/2022/12/04/vyber-z-vyskumu-marsu-november-2022/
"Výber z výskumu Marsu: November 2022." Jozef Kozár, PhD [Online]. Available: https://www.jozefkozar.com/lab/2022/12/04/vyber-z-vyskumu-marsu-november-2022/. [Accessed: July 15, 2024]
Avatar photo

Dr. Jozef Kozár

Author, Research Scientist, Consultant.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments for users from certain countries according to the current EU sanctions are blocked.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.