Marťanská sonda Phobos-Grunt sa po štarte nedostala na potrebnú orbitu – aktualizované 16. Decembra 2011

Ruská sonda Phobos-Grunt, ktorá úspešne odštartovala včera (utorok 8. novembra 2011) z ruského kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane sa nedostala na požadovanú transferovú orbitu. Sonda štartovala pomocou nosnej rakety Zenit 2FG o 21:16 stredoeurópskeho času (CET) a momentálne sa nachádza na núdzovej orbite. Presne 11 minút po štarte sa od nosnej rakety oddelila sonda spolu s ďalším raketovým stupňom, ktorý sa mal automaticky spustiť po uvedení sondy na potrebnú orbitu, z ktorej by ju naviedol na trajektóriu k planéte Mars. Tento raketový stupeň sa však neuviedol do činnosti tak ako sa očakávalo.
Sonda Phobos-Grunt je ruským návratom na planétu Mars, resp. k jednému z jej mesiacov. Jej úlohou je podrobný výskum Phobosu a rovnako by mala dopraviť vzorky povrchovej horniny naspäť na Zem.

Aktualizácie o priebehu misie sú na konci článku dole.

Špecialisti pracujúci na misii Phobos-Grunt sa momentálne snažia identifikovať a izolovať technický problém, nakoľko sonda má dostatok paliva na svoju misiu. Po identifikácii problému sa tím špecialistov pokúsi o manuálne, nie automatické zapnutie potrebných motorov.
Technický popis sondy Phobos-Grunt:

Vývoj misie Phobos-Grunt budeme podrobne sledovať a prinesieme vám aktuálne informácie.

AKTUALIZÁCIE:
Piatok – 16. Decembra 2011
16:40 – CET – Podľa vyjadrení predstaviteľov ruskej agentúry Roscosmoss, spadne sonda Phobos-Grunt na zem v čase od 6. do 9. Januára 2012. Na Zem dopadne 20 až 30 úlomkov zariadenia zhotoveného z ťažko taviteľných materiálov o celkovej hmotnosti najviac 200 kilogramov. Toxické palivo úplne zhorí v atmosfére vo výške asi 100 kilometrov.
Nedeľa – 11. Decembra 2011
12:00 – CET – Ruská vesmírna agentúra založila komisiu na vyšetrovanie príčin zlyhania misie sondy Phobos-Grunt. Rovnako založila spolu s Ruským ministerstvom pre mimoriadne situácie komisiu, ktorá bude monitorovať zostup sondy do horných vrstiev atmosféry a pád zbytkov sondy na povrch Zeme.
Pondelok – 5. Decembra 2011
14:30 – CET – Podľa informácií Kanadského pozorovateľa satelitov Teda Molcana sa od sondy Phobos-Grunt oddelili dva neidentifikované objekty a rýchlo sa rozpadli. Sonda sa pravdepodobne začala rozpadať, čo už potvrdili aj ruskí experti. Phobos-Grunt by mal zísť z orbity začiatkom Januára 2012, kedy by mal postupne začať klesať do horných vrstiev atmosféry Zeme.
Piatok – 2. Decembra 2011
19:00 – CET – Európska vesmírna agentúra ESA oznámila že ukončuje pokusy o nadviazanie kontaktu so stratenou ruskou sondou Mars Phobos-Grunt. Ruská strana potvrdila, že považuje misiu za neúspešnú a sonda sa týmto považuje na stratenú. Sonda Phobos-Grunt by mala začiatkom roka 2012 sklesať do horných vrstiev atmosféry Zeme, kde časť zariadenia zhorí a následne zbytky sondy spadnú pravdepodobne do Indického oceána. Zatiaľ je to len predpoklad, nakoľko ešte nie je vypočítané presné miesto začiatku klesania.
Pondelok – 28. Novembra 2011
12:00 – CET – Ďalšie spojenie so sondou Phobos-Grunt sa už nepodarilo nadviazať. Predstavitelia misie začínajú považovať misiu za stratenú. Zástupcovia agentúry Roscosmoss však potvrdili, že Rusko sa ďalších medziplanetárnych misií aj napriek tomuto neúspechu nevzdá a bude pokračovať na vývoji ďalších nových sond v budúcnosti.
Piatok – 25. Novembra 2011
09:00 – CET – Pozorovacej stanici ESA v Austrálskom Perthe sa nepodarilo opätovne nadviazať spojenie so sondou Phobos-Grunt
08:10 – CET – špecialistom misie Phobos-Grunt sa podarilo dešifrovať telemetrické údaje získané zo sondy pri úspešnom nadviazaní spojenia pomocou pozorovacej stanice ESA v stredu 23. Novembra 2011. Detaily neboli zverejnené.
Štvrtok – 24. Novembra 2011
18:00 – CET – Vesti.ru uverejnili informáciu, podľa ktorej sa bývalý veliteľ Ruskej služby skorého varovania pred raketovým útokom Nikolaj Rodionov domnieva, že automatický systém sondy mohol zlyhať vplyvom činnosti amerického radaru na Aljaške. Táto informácia je však len domnienkou a subjektívnym názorom.
08:00 – CET – Rene Pischel, zástupca Európskej vesmírnej agentúry ESA v Rusku potvrdil informácie, že dnes sa ESA znova pokúsi nadviazať spojenie so sondou Phobos-Grunt, pričom dnes sa ESA pokúsi získať podrobné telemetrické údaje zo sondy. Každý pokus o získanie telemetrických údajov trvá od 6 do 7 minút.
Streda – 23. Novembra 2011
21:00 – CET – Pozemnej stanici Európskej vesmírnej agentúry ESA v Austrálskom meste Perth sa podarilo úspešne nadviazať spojenie so sondou Phobos-Grunt. O opätovné nadviazanie kontaktu sa pokúsi ESA v nasledujúci deň.
Utorok – 22. Novembra 2011
16:00 – CET – Roscosmoss potvrdil informácie že sonda je už momentálne považovaná za stratenú.
Pondelok – 21. Novembra 2011
13:10 – CET – Dnes je posledný deň, ktorý by umožnil sonde Phobos-Grunt vydať sa na misiu k Marsu. Dnes sa totiž uzatvára možnosť opustenia Zemskej orbity a navedenia sondy na trajektóriu letu k planéte Mars. Špecialistom sa stále nepodarilo nadviazať spojenie so sondou. Ak sa im to dnes podarí, misia ešte môže byť zachránená. Ak nie, misia bude považovaná za stratenú. Sonda sa na orbite Zeme udrží do Januára 2012, kedy sklesá do horných vrstiev atmosféry Zeme a začne sa jej zánik. Časť sondy pritom zhorí v atmosfére a časť dopadne na povrch.
Piatok – 18. Novembra 2011
16:30 – CET – Podľa posledných správ sú ruskí špecialisti viacmenej zmierení so stratou sondy. Motory sondy síce naďalej pracujú, sonda sa však nedá manuálne ovládať príkazmi zo Zeme, nakoľko komunikácia sa stále nepodarila nadviazať. Dráha sondy sa stále znižuje a sonda koncom roka pravdepodobne zhorí v atmosfére Zeme.
Streda – 16. Novembra 2011
12:00 – CET – Zachrániť medziplanetárnu sondu Phobos-Grunt sa už pravdepodobne nepodarí. Motory sondy naďalej pracujú v poriadku, ale spojenie so sondou sa stále nepodarilo nadviazať.
Utorok – 15. Novembra 2011
15:30 – CET – Výška perigea obežnej dráhy medziplanetárnej stanice Phobos Grunt sa znovu zvýšila približne o 1 kilometer – do 209 kilometrov. Ale výška najvzdialenejšieho bodu orbity – apogea – pritom stabilne padá. Od štartu 9. novembra sa apogeum znížilo o 10 kilometrov – do 331,8 km. Kritickou výškou pre satelity na orbite je však úroveň 180 kilometrov. Po tejto výške sa ich pád značne zrýchli a je nekontrolovateľný. So stanicou sa nepodarilo nadviazať spojenie, ale motory sondy naďalej fungujú.
Pondelok – 14. Novembra 2011
06:00 – CET – Úspešné spojenie so sondou zatiaľ stále nie je potvrdené. Ruskí špecialisti naďalej pokračujú vo vyhodnocovaní situácie a v snahe o nadviazanie spojenia so sondou uviaznutou na orbite Zeme.
Nedeľa – 13. Novembra 2011
19:00 – CET – Ruská strana potvrdila, že sa všetkými silami bude do poslednej chvíle snažiť o spojenie so sondou. Sonde by sa mala minúť energia z jej batérií o dva týždne, čo však nie je celkom potvrdené, nakoľko ide o teoretický prepočet vychádzajúci z dostupných informácií z pred štartu. V prípade fatálneho neúspechu by časť sondy mala zhorieť v horných vrstvách atmosféry Zeme a časť by mala dopadnúť na Zem (pravdepodobne začiatkom Decembra). Na palube sondy je veľké množstvo toxického paliva – hydrazínu. Ešte nie je jasné, či by došlo k jeho zničeniu v atmosfére, alebo jeho pádu na povrch (do oceánu).
17:00 – CET – Šance na záchranu sondy klesajú veľmi rýchlo. Po dnešnom zhodnotení situácie sa dá povedať, že sú takmer minimálne. Potvrdila to aj Ruská vesmírna agentúra Roscosmoss. Aj keby sa podarilo nejakým spôsobom nadviazať spojenie so sondou, je stále veľmi malá šanca, že by sa dali manuálne zapáliť motory povelom zo Zeme potrebným smerom, keďže stále nie je jasné, ako je sonda otočená. Stále nie je potvrdené to, či je sonda orientovaná na Slnko, ako by mala byť. Ruským špecialistom však pomohli vizuálne pozorovania sondy, ktoré potvrdili že sonda nerotuje, ako sa pôvodne predpokladalo. Sonda obieha planétu Zem po eliptickej dráhe s parametrami 205,99 kilometra až 337,96 kilometra. Vizuálne sa podarilo sondu zachytiť profesionálnemu pozorovateľovi satelitov na orbite z Kanady (Ted Molczan), ktorý vychádzal z pozorovaní amerického systému na sledovanie satelitov na orbite Zeme. Eliptickú dráhu sondy mohlo spôsobiť aj vychýlenie spôsobené pravdepodobným únikom plynu.
Sobota – 12. Novembra 2011
12:00 – CET – Posledné informácie o sonde uviaznutej na orbite Zeme sú dosť opatrné. Ruským špecialistom sa stále nepodarilo nadviazať spojenie so sondou. Podľa vedcov za problém s manuálnym nadziazaním kontaktu ešte pred automatickým odpútaním sondy z gravitačného poľa Zeme môžu komunikačné antény, ktoré sú kvôli poslednému nevyhoretému stupňu stále zatiahnuté. Sonda bola totiž navrhnutá tak, že po zapálení tohto posledného stupňa sa nádrže vyhoretého paliva mali odpojiť a tým umožniť komunikačným anténam aby sa automaticky otvorili, Sonda mala byť v tejto fáze letu nad juhoamerickým kontinentom, čiže mimo dosahu ruských pozemných sledovacích antén. Práve kvôli tejto skutočnosti bola táto fáza naplánovaná na automatický režim. Keďže však k zapáleniu a teda ani k vyhoreniu a “odhodeniu” spomínanej sekcie nedošlo, nemohli sa ani komunikačné antény otvoriť a zostali “zablokované”.
Piatok – 11. Novembra 2011
10:47 – CET – podľa posledných informácií sa riadiaci personál stále snaží nadvazať spojenie so sondou uviaznutou na orbite. Pomáhajú pri tom aj strediská ESA a NASA, ktoré dali k dispozícii svoje radarové a komunikačné kapacity na sledovanie družíc na orbite Zeme. Ruská strana sa začína obávať naplnenia najhoršieho scenára.
Štvrtok – 10. Novembra 2011
20:00 – CETtím špecialistov sondy Phobos-Grunt vydal na svojom webe výzvu o pomoc pri pátraní po sonde. Môžu k tomu pomôcť aj amatérski astronómovia. Určenie polohy a potvrdenie jej orientácie na Slnko by potvrdilo že sonda sa bude môcť pokúsiť o re-štart.

18:00 – CET – vedcom a pracovníkom ruskej kozmickej agentúry Roscosmoss sa podarilo získať telemetrickú informáciu, ktorá dovolí zistiť presnú príčinu poruchy.
12:00 – CET – posledné informácie zverejnené ruskými agentúrami boli trochu protichodné. Podľa niektorých sa pozemnej kontrole podarilo nadviazať spojenie so sondou, podľa niektorých ešte nie. Európska vesmírna agentúra ESA ponúkla ruskej strane k dispozícii svoje radarové zariadenia na sledovanie družíc a to v Austrálii a vo Francúzskej Guyane.
Streda – 9. Novembra 2011
20:00 – CET tím vedcov ešte nenadviazal spojenie so sondou, momentálne je však potrebné vylúčiť možné chyby a presne definovať, či chybu v druhej fáze letu spôsobil hardware alebo software. Taktiež je potvrdené, že sonda má k opätovnému pokusu o štart nie len 3 dni, ale až mesiac, pričom nebude míňať svoje pohonné látky a využije pohyb po orbite Zeme.

Utorok – 8. Novembra 2011
22:00 – CET- Momentálne sa sonda nachádza na orbite a ruskí vedci majú 3 dni na spustenie núdzového riešenia, ktorý by umožnil sonde štartovať k jednému z mesiacov červenej planéty.
21:16 – CET – Sonda štartuje z kozmodrómu Bajkonur

Zdroje: Roscosmoss, Ria Novosti, Vesti.ru

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

I am sorry that this post was not useful for you!

Let me improve this post!

Tell me how I can improve this post?

Cite this text:
Jozef Kozár, PhD (March 31, 2023) Marťanská sonda Phobos-Grunt sa po štarte nedostala na potrebnú orbitu – aktualizované 16. Decembra 2011. Retrieved from https://www.jozefkozar.com/lab/2011/11/09/martanska-sonda-phobos-grunt-sa-po-starte-nedostala-na-potrebnu-orbitu-aktualizovane-22-novembra-2011/.
"Marťanská sonda Phobos-Grunt sa po štarte nedostala na potrebnú orbitu – aktualizované 16. Decembra 2011." Jozef Kozár, PhD - March 31, 2023, https://www.jozefkozar.com/lab/2011/11/09/martanska-sonda-phobos-grunt-sa-po-starte-nedostala-na-potrebnu-orbitu-aktualizovane-22-novembra-2011/
Jozef Kozár, PhD November 9, 2011 Marťanská sonda Phobos-Grunt sa po štarte nedostala na potrebnú orbitu – aktualizované 16. Decembra 2011., viewed March 31, 2023,<https://www.jozefkozar.com/lab/2011/11/09/martanska-sonda-phobos-grunt-sa-po-starte-nedostala-na-potrebnu-orbitu-aktualizovane-22-novembra-2011/>
Jozef Kozár, PhD - Marťanská sonda Phobos-Grunt sa po štarte nedostala na potrebnú orbitu – aktualizované 16. Decembra 2011. [Internet]. [Accessed March 31, 2023]. Available from: https://www.jozefkozar.com/lab/2011/11/09/martanska-sonda-phobos-grunt-sa-po-starte-nedostala-na-potrebnu-orbitu-aktualizovane-22-novembra-2011/
"Marťanská sonda Phobos-Grunt sa po štarte nedostala na potrebnú orbitu – aktualizované 16. Decembra 2011." Jozef Kozár, PhD - Accessed March 31, 2023. https://www.jozefkozar.com/lab/2011/11/09/martanska-sonda-phobos-grunt-sa-po-starte-nedostala-na-potrebnu-orbitu-aktualizovane-22-novembra-2011/
"Marťanská sonda Phobos-Grunt sa po štarte nedostala na potrebnú orbitu – aktualizované 16. Decembra 2011." Jozef Kozár, PhD [Online]. Available: https://www.jozefkozar.com/lab/2011/11/09/martanska-sonda-phobos-grunt-sa-po-starte-nedostala-na-potrebnu-orbitu-aktualizovane-22-novembra-2011/. [Accessed: March 31, 2023]

Dr. Jozef Kozár

Author, Research Scientist, Consultant.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments for users from certain countries according to the current EU sanctions are blocked.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.