NASA Perseverance a jej prvé zvuky z vesmíru

Vypočujte si krátku nahrávku zvukov, ktoré počas svojej cesty k Marsu nahrala sonda NASA Perseverance (misia Mars 2020).

Aj keď vo vesmíre – resp. v medziplanetárnom priestore – nie je vzduch, ktorým by sa zvuk dokázal prenášať, ide predsa len o zvukovú nahrávku jedného z palubných mikrofónov. Pre samotné upresnenie záznamu je nevyhnutné pripomenúť, že v podstate nejde o zvuk, ako by sme ho počuli v pozemských podmienkach, ale o záznam mechanických vibrácií.

Umiestnenie mikrofónu systému EDL na palube sondy (rovera) Perseverance. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Rover Perseverance má na palube dva mikrofóny. Jeden je určený pre snímanie zvukovej stopy pri používaní laseru pri použití prístroja SuperCam a druhý mikrofón je určený pre záznam zvuku počas procesu pristávania – teda vstupu do atmosféry Marsu, zostupu atmosférou a samotného pristátia na povrchu (v planetárnych misiách označujeme tento proces skratkou EDL, z anglického názvu “entry, descent, landing”). Tento záznam bude zaujímavým pre neskoršiu analýzu a samozrejme povedzme si pravdu – tak trochu “pocítime na vlastnej koži (alebo na vlastných ušiach?)”, ako je to pristáť na Marse.

Zvukový záznam bol nahratý ešte 19. októbra, počas automatizovaného testu kamerového a zvukového systému, ktorý bude využitý pri snímaní spomínaného pristátia na Marse začiatkom roka 2021 v oblasti krátera Jezero. Samotný záznam má po spracovaní 60 sekúnd.

Na zázname, ktorý si môžte vypočuť vyššie, sú nahraté vibrácie obehového čerpadla systému pre udržiavanie prevádzkovej teploty rovera. Úlohou tohto systému je tepelná ochrana všetkých komponentov sondy pred extrémne nízkymi teplotami okolia. Kvapalina v systéme získava potrebnú teplotu z rádioizotopového termoelektrického generátora a následne je pomocou trubiek rozvádzaná cez všetky kritické súčasti rovera.

Viac zaujímavých informácií z pozadia technologického výskumu Marsu, Slnečnej sústavy a zo zákulisia JPL zvyknem uverejňovať aj na tejto web stránke.

Zdroje: NASA/JPL-Caltech

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

I am sorry that this post was not useful for you!

Let me improve this post!

Tell me how I can improve this post?

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.